Yaşam Haberleri

Snowboard Bizim Ata Sporumuz

Snowboard Bizim Ata Sporumuz

Maceraseverlerin buluşma noktası ‘Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure Turkey’ şehrin ortasında kamp ateşi deneyimi yaşatmaya devam ediyor. 4 gün boyunca alanında uzman isimleri ağırlayan ve hem ilham verici hem de öğretici sunumlara sahne olan İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuar kapsamında gerçekleştirilen ‘Kamp Ateşi’ söyleşilerinin son gününde ünlü dağcı ve yazar Nasuh Mahruki, Dünya Serbet Dalış Rekortmeni Ufuk Koçak ve Macerasever ve SPX Ceo’su Orkun Olgar konuk oldu.

İstanbul’da macera rüzgarları estiren ‘Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure Turkey’ eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlikleri ile de dikkat çekiyor. Organizasyon kapsamında kamp hayatının vazgeçilmezi olan kampta ateş yakmak ve etrafında toplanma konsepti ‘Kamp Ateşi’ söyleşileri ile fuar alnına taşındı. 4 gün boyunca outdoor sporlarına dair her şeyin konuşulduğu etkinliğin son gününde ise önemli konukları vardı.

Hayat Bir Deneyimdir

Yoğun ilginin olduğu ‘Hayatımız En Büyük Maceramız’ oturumunda nasıl dağcı olduğunu ve hayatımızın en büyük macera olduğunu anlatan ünlü Dağcı ve Yazar Nasuh Mahruki, hayatındaki dönüm noktalarında da bahsetti. Mahruki sözlerine şöyle devam etti: “ Hayatta her şeyi 1 defa yaşıyoruz hiçbir şeyin telafisi yok. Benim kendimi keşfetmem üniversite yıllarında oldu. Babam ben lisedeyken uluslararası nakliye şirketi kurdu. O zamanlardaki planlarımıza göre ben üniversiteyi bitirince orada çalışacaktım. Fakat üniversitedeyken dağcılık ve doğa sporları kulübüne gittim ve yeteneklerimi tanıdım ve keşfettim. Yaptığım tırmanışlar bana hep referans oldu, kendimi daha iyi tanımama imkan sağladı. Hayatta en son ne zaman yeni bir şey denediniz, unutmayın ki hayat bir deneyimdir “

Günde Ortalama Altı Buçuk Saat Oturuyoruz

‘Ölmekten Değil Yaşamaktan Kork’ oturumunda NTV’de yayınlanan macerasever programından ve spor hayatının nasıl başladığından bahseden Macerasever ve SPX Ceo’su Orkun Olgar, “ Benim spor hayatım aslında ailem ile başladı. Spor turkusu olan bir ailede büyüdüm. Her an oturuyoruz Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre günde ortalama 6 buçuk saat oturuyoruz. Doğaya çıkmalıyız fakat güvenlik önlemlerini ve protokolleri atlamamız gerekiyor. Korkularımızla değil, hayatınızı hayallerle çizmemiz gerekiyor. Kokularımız bizi yönlendirmesin yaptığınız işi yaşayın. Macerasever olarak amacımız ülkemizin gizli kalmış güzelliklerini dünyaya tanıtmak. Ama önce bu güzellikleri biz tanımalıyız. Türkiye inanılmaz bir coğrafya tam bir yetişkin oyun parkı. Ülkede elinizi neye atsanız tarih ve doğa çıkıyor. Mesela snowboard bizim ata sporumuz. Biliyor muydunuz, hayır. Bununla ilgili yabancı dillerde çok belgesel var, fakat ülkemizde böyle bir çalışma ne yazık ki yok” ifadelerini kullandı.

Ne Kadar Çok Şeyden Korkarsınız Hayatınız O Kadar Küçülür

1999 Marmara depreminde 2 bacağını kaybeden Ufuk Koçak, hayata spor ile tutunurken bu ilham verici hikayesini ‘Kamp Ateşi’nde ‘Karınca Gözü’ oturumunda anlattı. Koçak, “ Ne kadar çok şeyden korkarsınız hayatınız o kadar küçülür, güzelliklerinin farkında olmalısınız. Hayal edebildiğiniz her şey size ait, peşini sakın bırakmayın. Dünya üzerinde 8 Milyon 700 Bin canlı türü var. Şehirleşme ile duygularımızı yitiriyoruz. İnsan tabiata çıkmalı, kendimizden çok uzaklaştık “ dedi. ‘Dünya Serbest Dalış’ rekortmenliğine de değinen koçak, izleyicilerden büyük alkış aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ